Forum PZHGP
FAQ FAQ Szukaj Szukaj Użytkownicy Użytkownicy Profil Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Rejestracja Rejestracja Zaloguj Zaloguj
Obecny czas to Sro Wrz 30, 2020 15:08 Zobacz posty bez odpowiedzi
Faza księżyca.
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Gerber

WysłanyWysłany: Sro Lut 05, 2020 19:05
PostTemat postu : Faza księżyca.
Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich hodowców. Jestem tutaj nowy, ale czytam to forum od długiego czasu. Chciałbym się dowiedzieć czy odpowiednia faza księżyca ma wpływ na zapłodnienie jaj przez gołębie ?? Czy może mi ktoś to wyjaśnić ? Gołębie mam zamiar łączyć w piątek. Pozdrawiam wszystkich hasłem dobry lot.
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
kslom

WysłanyWysłany: Sro Lut 05, 2020 20:20
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Ne wiem co mam napisać...Kolego a kto takimi bzdurami Ciebie zaszczepił. Jakie fazy???
Jeżeli masz odpowiednio przygotowane i utrzymane gołębie to żadna faza nie wpłynie na znoszenie i zapłodnienie jaj. Gołębie chore, źle prowadzone będą miały z tm problem.
Gołębiarka to nie wędkarstwo i myślistwo gdzie fazy księżyca maja duże znaczenie.

WysłanyWysłany: Sro Lut 05, 2020 20:51
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Ok. Rozumiem kolego. Oglądałem filmik czołowego hodowcy w Polsce i mówił na ten temat ale nic konkretnie. Podam przykład z własnej hodowli. W tamtym roku łączyłem gołębie około 20 listopada, był to zimowy lęg. Na 29 par wychowałem 49 młodych. Te same gołębie były łączone w lutym i około 40 % jaj było nie zapłodnionych. Sprawdzałem pod światło. Kiedy gołębie zaczęły karmić ziarnem, została zrobiona kuracja na tricho, piszę o lęgu zimowym.
Hodowca082

WysłanyWysłany: Sro Lut 05, 2020 20:54
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Przez ponad pięćdziesiąt lat przynależności do związku przerobiłem już w swym życiu przeróżnej maści komików którzy jak była pełnia to gołębi nie łączyli. Dopasowywali tak aby w okresie składania jaj księżyc był w ostatniej kwadrze . Byli i tacy co łączyli według oka wybierali ptaki z pięknym pierścieniem przeważnie o odcieniu zielonym gdyż twierdzili że te w rozrodzie są najlepsze . Jeszcze inni zwracali szczególną uwagę aby nie łączyć dwóch prawych lub dwóch lewych Jeszcze inni Aby ptaki do rozpłodu gdy stały na ziemi ich ostatnia lotka patrząc po prostej strzelała w środek skrzydła aby skrzydło nie przykrywało całego ciała patrząc z boku na ptaka tylko 1/3 mięśni była widoczna i wiele wiele innych które nie miały nic wspólnego z wartością narybku . raczej na jaki dystans chcemy mieć ptaki. Człowiek jak był młody był podatny na bełkot teoretyków i próbował tez tak robić i z roku na rok był w czarnej dupie . Dzis nie interesuje mnie to wcale .Dzis patrzę aby łączyć najlepszy z najlepszym a kosz zredukuje wszystkie błędy a ten który przeleciał cały program w super stylu wszystko to ma co mu potrzebne . Ptaki łączę w pary 25 lutego i nie zwracam uwagi na żadne fazy księżyca jest mi to bez różnicy. Do boksu gdyż gołębnik mam podzielony na boksy w każdym jest 8 wdowców do jednego boksu wpuszczam 8 najlepszych samców jakie posiadam i do nich puszczam 8 super lotniczek. te 8 par dobierają się same według miłości i z tego boksu są zabierane jajka i podkładane mamką do dalszej hodowli. Raczej należałoby zwrócić uwagę podczas połączenia w pary aby taki gołębnik nie był przepełniony a cela na tyle duże aby ptaki spokojnie mogły w nich kopulować Zadbać oto aby ptaki w tym okresie miały wystarczająca ilość preparatów wapiennych i witamin i minerałów a na pewno nie będzie problemu z zapłodnieniem jaj.Pozdrawiam
mario1111

WysłanyWysłany: Sro Lut 05, 2020 21:00
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Gerber napisał:
Ok. Rozumiem kolego. Oglądałem filmik czołowego hodowcy w Polsce i mówił na ten temat ale nic konkretnie. Podam przykład z własnej hodowli. W tamtym roku łączyłem gołębie około 20 listopada, był to zimowy lęg. Na 29 par wychowałem 49 młodych. Te same gołębie były łączone w lutym i około 40 % jaj było nie zapłodnionych. Sprawdzałem pod światło. Kiedy gołębie zaczęły karmić ziarnem, została zrobiona kuracja na tricho, piszę o lęgu zimowym.

Wl listopadzie to gołębie są w pełni pierzenia .
To jest Polskie forum - chyba Ci się coś pomyliło Kolego.
wiarus

WysłanyWysłany: Sro Lut 05, 2020 21:06
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Czytałem kilka artykułów na ten temat,jednak nie praktykuję.W tym wszystkim chodzi o to aby ptaki wylęgały się w pierwszej fazie i rozwijały się zgodnie z
cyklem tzn.aby nie wylęgały się w trzeciej lub czwartej kwadrze bo wtedy są słabsze.Czy jednak ma to znaczenie wypadałoby sprawdzić.Znam hodowców co święcie w to wierzą i przestrzegają .Kwestia wyboru stylu prowadzenia ptaków.DL
Gerber

WysłanyWysłany: Sro Lut 05, 2020 21:10
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Do Kolegi Mario1111. Wiem co pisze. Gołąbki do łączenia w pary były przygotowywane od sierpnia. I chociaż było zimno młode były super odchowane, a rozpłód praktycznie wypierzony. Dziękuję za odpowiedzi. Dobranoc[/b]
mirek2001

WysłanyWysłany: Sro Lut 05, 2020 21:13
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Kolego Hodowca082 a co z inbredowaniem w takich połączeniach ?

WysłanyWysłany: Sro Lut 05, 2020 21:17
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Kolego Wiarus ja tez tego nie praktykuje ale niema problemu aby to sprawdzić. Sprawdź swoje najlepsze asy w zapiskach kiedy się wyległy jaka była wtedy kwadra i i będziesz miał obraz czy naprawdę są słabe. Pozdrawiam dl

Kolego Mirosławie do inbredowania używam tych ptaków które zasłużyły i są w gołebniku rozpłodowym jeśli zachodzi taka potrzeba. Całe stado jest prowadzone w umiarkowanym pokrewieństwie. Pilnuje tylko aby było nie za blisko. Pozdrawiam
wiarus

WysłanyWysłany: Sro Lut 05, 2020 21:26
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Wybacz ,aż takich dokładnych notatek nie prowadzę co jedynie co po czym i zachowuje listy zegarowe reszta w głowie.Po za tym musiałbym mieć stare kalendarze ponieważ cykle się zmieniają ,które niestety spłonęły. Po prostu uważam to za niepotrzebne .W zasadzie i tego nie musiałbym zapisywać ponieważ znam je wszystkie co z czego do 3 pokolenia gdyż jest ich nie za dużo.DL
mirek2001

WysłanyWysłany: Sro Lut 05, 2020 21:51
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Mam nadzieje że założyciel tematu mi wybaczy że zapytam o coś innego ....

pewna firma znana z szczepionki na paramyksowirusa i herpeswirusa gołębi wypuściła na rynek szczepionkę z trzecim składnikiem czyli adenowirusa i tu pytanie co o tym sądzicie i czy ktoś stosował (bo moi koledzy zabijają się aby nabyć tą szczepionkę )

WysłanyWysłany: Sro Lut 05, 2020 22:55
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Mirku już kiedyś wyszła szczepionka o nazwie adenowir i kicha miała ja zastąpić o wiele lepsza o nazwie Avax i tez dupa zimna zobaczymy co pokaże ta trzecia. Zakres działania wygląda zadowalająca ale jak będzie w rzeczywistości to się okaże.

Substancje czynne:

Inaktywowany paramyksowirus gołębi typ 1 (PPMV1), szczep 988M ≥ 6,9 log2 HIU

Inaktywowany herpeswirus gołębi 1(PHV1), szczep V298/70 ≥ 38,1 EU

Inaktywowany ptasi adenowirus typ 8 (FAdV-8), szczep M2/E ≥ 24,7 EU

Oby działała Pozdrawiam
kslom

WysłanyWysłany: Czw Lut 06, 2020 6:44
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Gerber napisał:

Nie mam doświadczenia w zakresie wychowu zimowych młodych więc ciężko mi się do tego odnieść. Co mnie tknęło to dwie sprawy w tym wątku (zimowe młode). 1. Piszesz , że jesteś młodym hodowcą a bawisz sie w lęgi zimowe i jak rozumiem masz zamiar lecieć zimowymi młodymi. Zdajesz sobie sprawę co to znaczy? Czy to nie jest pęd do bycia mistrzem??? Moje zdanie jest takie ze najpierw trzeba opanować podstawy aby iść na studia.
2 Jesteś "niedoświadczony" jak piszesz a porywasz sie z motyką na słonce. Wszelkie filmiki o hodowli gołębi trzeba oglądać ale podchodzić do tego sceptycznie. Na jednym z filmików T Ruminski podaje jak on postępował w przeszłości. Kupił gruby zeszyt i notował podstawowe punkty dotyczące karmienia, lotowania, łączenia w pary itp z wypowiedzi czołowych hodowców. Nie kopiował a wyciągał wnioski i wprowadzał je do własnej hodowli.
Jak na moje "oko" to 49 młodych z 29 par to trochę mało. Coś było nie tak. Mam przeczucie, że przepełnienie w gołębniku i zbyt małe cele aby gołębie mogły kopulować (dowód 40% jaj niezapłodnionych).
Kiedy kontrolowałeś zdrowie gołębi?
Nie szukaj faz księżyca a zastanów się gdzie Ty popełniasz błędy.
Poczytaj sobie wypowiedzi hodowców którzy piszą na forum , jest tu jeden naprawdę "warty uwagi i szacunku", wyciągnij wnioski i wdrażaj je w życie a nie kopiuj. Aha...jeżeli czegoś nie wiesz to pytaj.
Mam nadzieję , że pomogłem a jak nie to wybacz

WysłanyWysłany: Czw Lut 06, 2020 9:09
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Szanowny kolego Gerber Jeśli leciałeś już zimowymi młodymi To jeśli to nie problem to napisz jak one u ciebie zdały egzamin . Ja takimi młodymi leciałem kupę lat i co roku ulepszałem ten system z tym że ja puszczałem w paty 24 grudnia wnioski z tego są proste. Jeśli takimi młodymi nie byłeś w pierwszej trójce oddziału to system twój jest nic nie wart . Jeśli młode prowadzone prawidłowo w tym systemie przegrywają z młodymi lecącymi z siodełka to albo ja nie mam pojęcia o tym systemie albo moje gołębie są tyle warte co zupa w mlecznym w barze. Chyba ze tym systemem leci połowa oddziału to wygrywają ci którzy dopracowali wszystko do perfekcji. W tym systemie musi być punktualność odpowiednia karma a później cały szereg treningów.Same zaciemnienie to jeszcze nie wszystko ważne jest prowadzenie tych młodych po sezonie lotowym aby nie pozostawiły nie zrzuconych lotek .Ale świat należy do odważnych i ten co nic nie robi pomału zaczyna się cofać. Jest tu na forum kilku fajnych chłopaków i dobrych hodowców wystarczy pytać i wyciągnąć wnioski jak oni robili a jak robię ja porównać. Chyba że System twój jest już na tyle perfekcyjny ze wszelkie pytania są zbędne. Ja na forum kończę swój udział to na żadne pytania tobie i komukolwiek z kolegów już nic nie odpowiem Pozdrawiam i życzę udanych lęgów i mistrzowskich sukcesów DL
Hodowca082

WysłanyWysłany: Czw Lut 06, 2020 9:35
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

W 2013 r kiedy zarejestrowałem się na tym forum postanowiłem że jeśli bozia da doczekać i dojdę do 1000 wpisów to zrezygnuje całkowicie. z udziału na tym forum .
Chciałbym pozdrowić wszystkich kolegów z którymi miałem zaszczyt wymienić się informacjami jak również moderatorów za wyrozumiałość. Nie pozostaje nic jak życzyć wam wszystkiego najlepszego zdrówka i sukcesów .
Trzymajcie się i przepraszam ze nikomu już nie odpisze ale to jest mój ostatni wpis dobry lot .
Zobacz poprzedni temat Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu

Skocz do: