Forum PZHGP
FAQ FAQ Szukaj Szukaj Użytkownicy Użytkownicy Profil Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Rejestracja Rejestracja Zaloguj Zaloguj
Obecny czas to Czw Lip 18, 2019 3:33 Zobacz posty bez odpowiedzi
Upoważnienia
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
Pp026

WysłanyWysłany: Pon Kwi 16, 2007 11:14
PostTemat postu : Upoważnienia
Odpowiedz z cytatem

Patrząc na zaciekłe dyskusje przeciwników i zwolenników wydawania upoważnień do lotowania cudzym gołębiem jak również dyskutując z jednymi i drugimi postaram się w kilku zdaniach przedstawić argumenty obu stron.
Zacznę od przeciwników.
Argumentem głównym i jak najbardziej słusznym jest to, że nie wyrażają oni zgody na to by bez ich zgody ( wiedzę mają, śledząc wydane upoważnienia) „ktoś” lotował ich własnością. Trudno się nie zgodzić z tym jakże potężnym argumentem, bo mają 100% racji. Gołąb jest własnością tego kto posiada do niego tytuł własności w tym przypadku KARTĘ.
Zwolennicy wydawania kart własności mają tok rozumowania inny. Godzą się z tym, że straty własności w tym sporcie są nieuniknione, a możliwość uzyskania upoważnienia na lotowanie to dodatkowa szansa na to by gołąb wrócił do właściciela. Gołąb, który w przyszłości może być lotowany przy próbie oswajania może wrócić do właściciela. Dodatkową szansśśśśśśśąąąąąąąąąąąąąąąąąąę upatruj? w tym, że już w trakcie lotów goł?b może sobie przypomnieć o gołębniku wła?ciciela.
Nie do podważenia s? argumenty jednych i drugich. Przeciwnicy i zwolennicy w dyskusjach i rozmowach będ? argumenty własne podnosić.

Przeciwnik wydawania upoważnienia na pytanie co zrobić z gołębiem, który jest w gołębniku, a nie ma „kto?” na niego karty własno?ci odpowiedz? znaleĽć wła?ciciela.
Zwolennik wydawania podniesie argument, że mimo wielu prób wła?ciciel nie reaguje na rozwi?zanie sprawy. Sytuacja jest zatem zupełnie patowa.

Czy jest możliwe „Salomonowe” rozwi?zanie tej kwestii?
Czy przeciwnicy wydawania upoważnień byliby skłonni do tego by gołębie przybł?kane wysyłać na adres i koszt oddziału z którego goł?b posiada obr?czkę rodow??
Czy zwolennicy wydawania upoważnień zaakceptowaliby taki regulamin wydawania upoważnień w którym zapisane byłoby, że od chwil? wystosowania wniosku o upoważnienie goł?b zostaje zamknięty na czas niezbędny do powiadomienia Oddziału z którego pochodzi obr?czka i jest do odesłania na ż?danie wła?ciciela?

W chwili obecnej przepisy w tym względzie s? niewystarczaj?ce i nie gwarantuj?ce ochronę własno?ci.

WysłanyWysłany: Pon Kwi 16, 2007 11:39
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

kolego Piotrze taki temat jest poruszany od nowa przynajmniej raz na miesiac , i pewnie bedzie tak do koca tej strony ,
sytuacja nie jest patowa a rozwiazanie nie musi byc salomonowe , wystarczy odrobina dobrej woli wiec podam przyklad ktory podaje zawsze
- przylatuje mi golabek , zglaszam go do jednostki do ktorej naleze ( odzdial . klub sekcja jak zwal tak zwal ) , prezes tejze jednostki powinien skontaktowac sie z rodzimym odzdialem ktory widnieje na numerze obraczki . ten z kolei powinien znalesc wlasciciela , na wszystko bylo by 14 dni lub 10 dni roboczych od zgloszenia takiego golebia , po tym okresie albo znajduje sie wlasciciela albo tez nie , i teraz sa dwie opcje ;
1. wlasciciel sie znajduje - wlasciciel decyduje czy golebia odebrac czy tez nie , jezeli tak placi za przesylke i golab jest wysylany , jezeli nie wysyla karte wlasnosci do hodowcy z golabkiem
2. wlasciecil sie nie znajduje - hodowca ktory ma golabka dostaje upowaznienie oraz pisemko z odzdialu ze zostaly poczynione wszystkie kroki dla odnalezienia prawowitego wlasciciela .
Gdyby natomiast po roku wlasciciel by sie znalazl to do odpowiedzialnosci pociagnac prezesow lub tez osoby odpowiedzialne wlasnie za to zeby znalesc prawowitego wlasciciela ,

Teraz jeszce jedna bardzo wazna rzecz - baza danych , uaktualniana przynajniej raz na tydzien lub nawet czesciej , baza danych z prawdziwego zdazenia ( kilku forumowiczow kiedys zsie deklarowalo ze nie bylo by problemu wiec sadze ze wystarczylo by zapytac )
Kwestia oplat to inna bajka , na pewno zarzad nie starci na tym nic
pozdrawiam
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailNumer GG Powrót do góry
celt78

WysłanyWysłany: Pon Kwi 16, 2007 14:18
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Jestem ciekawy w pewnej kwestii a mianowicie ktoś zgubiłby gołębia na lotach. Gołąb ten wszedłby do innego gołębnika i ten hodowca do którego on się przybłąkał wyrobilby sobie na niego upoważnienie i by nim lotował i osiągał super wyniki a może nawet gołąb ten stałby się olimpijczykiem, a po jakimś czasie znalazłby sie prawowity właściciel który dowiedziałby się o swoim gołębiu np sprawdzając wyniki olimpiady i natknąłby się właśnie na tego ptaka z swoją obrączką rodową. I tu mam pytanie czy by tego gołębia odzyskał mając prawowitą karte tożsamości ??? Założe się, że nie odzyskałby go.

WysłanyWysłany: Pon Kwi 16, 2007 14:56
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

jakby sie uparl to moglby odzyskac , i teraz nasuwa sie pytanie , jak szybko zglaszac golebia ze zaginal ? po dwoch tygodniach ? bo przeciez prawowity wlasciciel mogl olac sobie tego golebia mysalc ze jak nie wrocil to trudno, pozniej jednak zglasza sie po niby swoje a jednak nie :) .
Pytanie do autora tematu - reguluje to jakos regulamin , ze trzeba zglosic zaginiecie ptaka i w jakim terminie po zaginieciu ? ( ile czasu golab nie moze powrocic do golebnika ), pozdrawiam
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailNumer GG Powrót do góry
123

WysłanyWysłany: Pon Kwi 16, 2007 19:11
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Ostatni raz piszę w sprawie upoważnień ale cały czas jak czytam wypowiedzi argumenty zwolenników tego rozwiązania jak bym słuchał ludzi którzy nie mają pojęcia o hodowli gołębi . Może naświetlę kolegom w skrócie pewne kwestie .Gołąb pocztowy ( młody lub nawet roczny) który nie przelągł się w macierzystym gołębniku gdy dostanie taką możliwość u łapacza może w przyszłości (jezeli ma predyspozycje) być dobrym lotnikiem! to są fakty takie gołębie po wprowadzeniu upoważnień mają minimalne szanse na powrót do domu. dla gołębi starszych złapanych nikt nie będzie występował po upoważnienie (ida do woliery lub do garnka) aczkolwiek i takie przypadki się zdarzają jeżeli w czasie lotów ma bliżej do łapacza niż do własnego domu może latać i starszy. Upoważnienia doprowadziły do tego że prawie nikt nie poszukuje właściciela tylko oblatuje z myślą że dostanie upoważnienie i będzie sobie latał zaryzykuję tezę że tak postępuje 80% ,,kolegów,,). Telefony do właśśśśśśśąąąąąąąąąąąą?cicieli jeżeli s? to po interwencjach przez zarz?dy oddziałów które zabroni? lotowania na upowaznienie wtedy po 2-3 latach odzywa sie ,,kolega hodowca,, i wymy?la jak?? bajke że wczesniej nie mógł..Wg. mnie wybrano najprostsze rozwi?zanie niezwykle skuteczne pod względem finansowym dla zwi?zku ale jak tak dalej pójdzie i panowie działacze będ? my?leć tylko o kasie to zmiany będ? nieodwracalne a takie pojęcia jak ,,dobry lot,, czy ,,kolega ze zwiazku,, przestan? istniec.Jeszcze dodam kol. Pp260 musze przyznac ze twoje argumenyt za i przeciw oraz sposoby rozwi?zania tego problemu rozbawiły mnie do łez(oczywi?cie poza stwierdzeniem cyt...,, Goł?b jest własno?ci? tego kto posiada do niego tytuł własno?ci w tym przypadku KARTĘ....,,
.Pozdrawiam
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
Pp026

WysłanyWysłany: Pon Kwi 16, 2007 19:43
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Nie było moim zamiarem nikogo doprowadzać do płaczu.
W przeciwieństwie do eksperta jakim niewątpliwie jest 123 nie znane mi są losy gołębie przybłąkanych. Chodzi mi o klasyfikacje tych gołębi na stare które daje sie do woliery lub do garnka, a które należy oswajać. Nie mam takowego dylematu i nie zamierzam nigdy go mieć.
Jako nie mający pojęcia o hodowli gołębi - pewnie chodziło o hodowanie gołębi pocztowych- jakoś sobie radzę i sprawia mi to wiele radości.
Swoje i nie tylko swoje argumenty na temat wydawania upoważnień przedstawiłem. Nie wiedziałem jednak jak to wygląda od strony łapacza ( złodzieja) nie wiedziałem o różnych rozważaniach jaki nim mogą kierować.
Mój przedmówca jest lepiej zorientowany jakie jest kryterium postępowania z gołębiem zabłąkanym. Mam nadzieję wielką, że nie pisze tego na bazie własnego postępowania.
Kończąc sprawę ( już więcej na temat upoważnień nie napisze) czuje się pouczony.

Ostatnio zmieniony przez Pp026 dnia Wto Kwi 17, 2007 16:05, w całości zmieniany 1 raz

WysłanyWysłany: Pon Kwi 16, 2007 19:59
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Ekspertem nie jestem ale dostrzegam pewne sprawy których moze inni nie zauwazają(moze nie chcą?) Oczywiscie wszyscy jesteśmy w tej grupie 20% którzy nie mają z tym tematem zadnych problemów więc pozdrawiam wszystkich.
sokul

WysłanyWysłany: Nie Lis 08, 2009 5:34
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

mam kolege co nie bawi sie z obcymi co nie odcho tylko obrywa glowe i do lasu oddzaly nie odp na tel szkoda czasu
Adam.W

WysłanyWysłany: Pon Sty 11, 2010 8:56
PostTemat postu : "zguba"
Odpowiedz z cytatem

Poszukiwałem swojego gołębia w spisach gołębi zaginionych na stronach internetowych,nie znalazłem ,ale znalazłem na spisie wydanych upoważnień.Zapytuję Władze PZHGP jak to jest że wydaje się karty wlasności jak one nie mają żadnego prawnego znaczenia.Po co je wydawać ,może obraczka będzie tańsza?Jak można "handlować"cudzą własnością za marne 5 zł.Czy nie można sporządzić ogólnopolski spis zaginionych gołębi na stronicach PZHGP i tam jeśli np gołąbek zgłoszony jest i podany na tej liście ,znajduje się np jeden miesiąc i nikt się nie zgłosił
po odbiór,może być wydane poważnienie do lotowania ,zaznaczam upoważnienie a nie karta własności bo nikt inny tylko właściciel karty jest jego właścicielem.Czy w przypadku kiedy znalazłem swego gołębia na liście upoważnień,mam prawo do jego odbioru?
123

WysłanyWysłany: Pon Sty 11, 2010 21:51
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

oczywiście że masz ...życzę szczęścia:)
Franciszek Strzeduła

WysłanyWysłany: Czw Lut 04, 2010 23:29
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Jeśli nie wrócił do domu z lotu to,jego wartość lotowa równa się zeru,jedynie do rozpłodu jeżeli ma bardzo dobre pochodzenie,ale to także ?????? Dobry Lot.
barkley

WysłanyWysłany: Pią Lut 05, 2010 7:00
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Widze nastepny zwolennik dziwnej teorii :) , bez obrazy kolego .
Adam.W

WysłanyWysłany: Wto Lut 09, 2010 18:54
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Jak mamy walczyć ze złodziejami na allegro,jak z łapaczami na rynkach gdzie się handluje naszą własnością,Byłem w pewnej wiosce pod Brodnicą ,co tam zobaczyłem to nie do wyobrażenia,mała wioska położona wokół lasy,na dachach pojemniki z wodą i duże siatki do złapania gołębia jak pije.Zapytałem łapacza co się dzieje jak złapie tego gołębia,odpowiedział mi że jak się napije i naje się ziarna to po krótkim odpoczynku gołąb w wolierze zaczyna uderzać w dach woliery z siatki i tak przez kilka dni aż się uspokoi,to zdejmuje mu się tipes a gołąb na sprzedaż,tipesów miał około 200 szt różnych gołębi też około 100 szt proponował po 10 zł a zagraniczne po 20 zł.Gołąb sprzedany następnie jeśli młody to po jakimś czasie przyzwyczajony i zaczyna latać bo ma samićę lub samca i jest para,nie wwierzę że taki "hodowca"co nie zgłośi cudej własności wykupuje kartę aby umożliwić mu powrót to są brednie.Jest prosty sposób,każdy gołąb przybłąkany powinien zśśśśąostać zgłoszony do danego Oddziału i je?li Oddział w ustalonym terminie nie odpowie na pi?mie lub w innej formie co do losów tego gołębia wówczas wolno ubiegać się o duplikat i podstaw? wydania duplikatu powinna być odpowiedĽ lub jej brak danego Oddziału.Je?li brak informacji w Oddziele o zaginionym gołębiu to w żadnym wypadku nie wolno wydawać duplikatu.Mam takie pytanie ,je?li znajdę w wykazie wydanych duplikatów swego gołębia czy mogę to traktować jako kradzież i pozwać PZHGP jako wspólnika ???
barkley

WysłanyWysłany: Wto Lut 09, 2010 19:39
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Adam z tego co sie tam orientuje to nie sa duplikaty tylko upowaznienia. Upowaznienie jak sama nazwa wskazuje upowaznia do lotowania, a nie poswiadcza o wlasnosci . Karta wlasnoci jest jedenym "dokumentem" stwierdzajacym kto jest wlascicielem golebia.
Kolego poszukaj i poczytaj, temat rzeka , mowa trawa :) , zycie ot co .
pieapple

WysłanyWysłany: Czw Sie 25, 2011 11:46
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

za jakieś 2-3 tyg. mógł bym wziąć 2 sztuki

Zobacz poprzedni temat Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu

Skocz do: