Forum PZHGP
FAQ FAQ Szukaj Szukaj Użytkownicy Użytkownicy Profil Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Rejestracja Rejestracja Zaloguj Zaloguj
Obecny czas to Wto Lip 23, 2019 1:30 Zobacz posty bez odpowiedzi
PRZYGOTOWANIE MŁODYCH
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
kowal 0424

WysłanyWysłany: Sob Maj 10, 2014 18:28
PostTemat postu : PRZYGOTOWANIE MŁODYCH
Odpowiedz z cytatem

Witam kolegów.
Mam mała prośbę czy możecie poradzić mi jak i co trzeba wykonać by dobrze przygotować młode do lotów.
Moje młode będą razem ze mną debiutowały w tym sezonie lotowym a ja jestem samoukiem w tej dziedzinie i większości rzeczy jeszcze nie wiem z tond moja prośba o pomoc.
Pozdrawiam.
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćWP Kontakt Powrót do góry
jacek333

WysłanyWysłany: Sob Maj 10, 2014 18:34
PostTemat postu : młode
Odpowiedz z cytatem

Witam kolegę pierwsze to mają być zaszczepione to podstawa jak najszybciej muszą być zdrowe i pełne wigoru .Przygotować obloty 2 razy dziennie muszą mieć chęci oblotów choć 1,30 jeden oblot :D
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
kowal 0424

WysłanyWysłany: Sob Maj 10, 2014 18:43
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

jacek333 jak tylko się troszkę ociepli zaszczepię Salmovirem
Ale tak konkretnie to chodzi mi jaką karmę i podawać co do picia czy zastosować jakieś lekarstwa zapobiegające itp.
jacek333

WysłanyWysłany: Sob Maj 10, 2014 19:43
PostTemat postu : zastosować lekarstwa
Odpowiedz z cytatem

Jestem jeszcze karma RL- bo do lotów jest jeszcze troszkę tak lekarstwa są nie potrzebne jak ptaki zdrowe i mają stereo chęci latać
zawsze stosujemy zioła zapobiegawczo to podstawa . :D
zako81

WysłanyWysłany: Nie Maj 11, 2014 9:48
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

jacku pochwal się wynikami bo tak chętnie doradzasz. co twoje młode osiągają pojęcia niemam czy masz jakieś pojęcie o lotowaniu a człowiek pytał co ma robić żeby dobrze wypaść młodymi przedstaw wyniki i wtedy nawet sam coś odpatrze dla podniesienia poziomu
kowal 0424

WysłanyWysłany: Wto Maj 13, 2014 11:08
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

no prawdę mówiąc nic sie nie dowiedziałem wiec tylko pozostaje lotowanie i samodzielne, wieloletnie przyswajanie wiedzy z obserwacji swojej własnej hodowli.
barkley

WysłanyWysłany: Wto Maj 13, 2014 12:46
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

zako81 kolego drogi, wypowiedziales sie w temacie ale nie na temat i ogolnie doczepiles sie do kogos.
Skoro od kogos domagasz sie wynikow, to znak ze Ty takowe posiadasz, jako ze posiadasz, to moglbys kowalowi odpowiedziec i sadze ze wtedy moglbys komus cos zarzucic. Nie zrobiles tego , a tak chyba nie postepuje dobry hodowca. Podziel sie swoja wiedza.

Kowal obloty i treningi . Jak moasz mozliwosci to to jest podstawa dobrego przygotowania. Mlode nie mkga jest za duzo, ale nie za malo, jednak w tej kwesti niech wypowiedza sie koledzy bardziej odswiadczeni.
Szczepienia rowniez, ale tylko najpotrzebniejsze .

Higienia, czy czystosc pojnikow i czystosc w golebniku , to rowniez bardzo wazne.

Teraz odniose sie do Twojego debiutu . Proponowalbym lecenie bardzie roczniakami bo mlodych dosc sporo ginie, jednakze jak juz chcesz w tym roku leciec , to proponowalbym poleciec polowa stada a polowe zostawic na przyszly rok .
Roznie moze byc, a jak nie daj boze zgina Ci prawie wszystkie mlode, to czym polecisz w przyszlym roku ?

Oczywiscie zrobisz jak uwazasz, ale sadze ze to tez jakies wyjscie.

Aha pamietaj rowniez o dobrym zabezpieczeniu golebnika, zeby zaden drapieznik maly czy duzy nie wszedl, bo nieraz nie loty ale wlasnie zwierzeta moga zrobic najwiecej szkody . Pozdrawiam .
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailNumer GG Powrót do góry
Piotr29

WysłanyWysłany: Sro Maj 14, 2014 11:17
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Pozwolę sobie podłączyć się pod temat.

W tym roku jeszcze nie lecę, ale chciałbym sensownie przetrenować młodzież

Pytania:
- kiedy rozpoczynać trening młodego (tzn. ilu miesięczne młode mogę zaczynać trenować)?
- jak z odległościami? do tej pory mają za sobą odpowiednio 5, 10 i 17 km. Do jakiej odległości trenować, z jaką częstotliwością? Puszczam w zasadzie od 3 tygodni, co sobotę.
- czy młode różne wiekiem mogę traktować tak samo, licząc, że te starsze jako "mądrzejsze" pomogą wrócić tym młodszym?

Póki co nie wróciły mi 2 z 10 sztuk - i to niestety te, po których spodziewałem się, że będą z powrotem. Za chwilę też dojdą młode z kolejnego lęgu, zobaczę co będą w stanie pokazać.

Co do kwestii oblotów jeszcze - rano wypuszcza je żona, popołudniami ja - w każdym razie 2 razy dziennie są wypuszczane i mniej lub bardziej chętnie krążą.

Jeśli w przyszłym roku zdecydowałbym się już na lotowanie - ąąąąliczę, że zostan? mi co mocniejsze gołębie, które będ? już miały pierwsze próby za sob?. A co ma zgin?ć, niech ginie teraz.
bok98

WysłanyWysłany: Sro Maj 14, 2014 12:20
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Takie indywidualne treningi na tak małe odległości niewiele dają. Nie ma to jak lot z kabiny. Mógłbym Ci podpowiedzieć co zrobić,ale to na PW :-)
U mnie młody aby uczestniczyć w lotach musi mieć 3 miesiące życia. Zaczynam wywozić dopiero pod koniec czerwca,a do tej pory latają wokół gołębnika. Wypuszczam na głodnego 2 razy dziennie. Po wyjściu na dach dostają dietę,a 2 tygodnie przed lotami coraz lepszą karmę.
barkley

WysłanyWysłany: Sro Maj 14, 2014 12:59
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Piotr29 ja nie znam zbytnio planow lotow, ale w dniach lotowych , nie powinno sie wypuszczac golebi nawet na oblot .
Zreszta w weekend puszczanie na treningi , do tego mlode to troche niebezpieczne, bo moga sie zabrac przy okazji z innymi ktore wlasnie leca do domu z innego oddzialu .

Co do tego co napisal kolega Bok , to ja nie do konca sie zgodze , ze takie odleglosci nie maja sensu. Przy golebiach "starych" moze i takie odleglosci zbytnio sensu nie maja, ale przy mlodych , moim zdaniem jednak maja.
Jednakze to kwestia doswiadczenia, i szkoly lotowania jak chcesz stosowac.
Wszak jedna szkola mowi o tym ze mlodymi sie nie lotuje, a druga ze jak najbardziej i jak najostrzej :) .

Mlode powinny same wracac do golebnika, wszak zawze beda ciut madrzejsze i to wlasnie te pomoga poprowadzic te ptaki, ktore nie zalapaly szybko gdzie maja leciec , dlatego najpierw mniejsze odleglosci a pozniej mozna zwiekszac . Pozdrawiam .
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomośćWyślij emailNumer GG Powrót do góry
bok98

WysłanyWysłany: Sro Maj 14, 2014 13:26
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Barkley
Nie ma znaczenia czy Ty się ze mną zgadzasz czy nie. Z mojej strony to jest własne doświadczenie,a z Twojej???
Ja też zaczynam wywózki od 10km i wywożę takie młode sam ok.6-8 razy,ale to nigdy nie zastąpi lotów z kabiny. Kolega napisał,że w tym roku trochę powywozi,a w przyszłym będzie lotował. Powinny być chociaż 1-2 razy w kabinie. Może jakiś kolega weĽmie mu na spis te 10 sztuk?
Kilka lat temu wywoziłem młode 8 razy. Przyszedł 1. trening z kabiny oddziałowej i do dzisiaj brakuje mi 14 sztuk :-(
W 2007. nie lotowałem młodymi,a w 2008 starymi i wyobraĽ sobie,że cały rocznik 2007 wyginął mi w krótkim czasie.
barkley

WysłanyWysłany: Sro Maj 14, 2014 13:50
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Bok98 pragne przypomniec o czym jest temat , o przygotowaniu mlodych na loty, wiec jak chcesz przygotowac do lotow ? Od lotu w kabinie ?

Chodzi co zrobic przed wlozeniem na loty, wiec takie teningi jednak maja jakis sens, a ze to nigdy nie zastapi kabiny to chyba nawet male dziecko wie, chodzilo co zrobic zeby byly dobvrze przyfgotowane przed wpuszczeniem do kabiny :) .
Tak swoja droga o moje dosiwdczenie sie nie martw , wiem wystarczajaco jak na swoj poziom hodowlany , czasami z trwoga twierdze ze niekiedy wiem wiecej niz osoby ktore juz dosyc dlugo lotuja (ale to inna bajka) .

Co do tych lotow mlodych i giniecia roczniakow ,ktore nie lecialy w sezonie mlodych , to jak mowielm roznie bywa. Czasami mlodki poleca super zeby poginely stare, czasami mlodki nie pokaza nic zeby forme zyskac po 2-4 latach :) .

Teraz przyjacielu taka moja mala dygresja. Kiedys byl maly chlopiec ktory chcial grac w pilke , polski trener powiedzial mu ze nadaje sie ale co najwyzej do podawania recznikow lub zbioru ziemiakow. Po kilkunastu latach ten maly chlopiec wyrosl na mezczyzne (nie mylic z kobieta z broda :) ) ktory gra w reprezentacji Niemiec i to z dosc dobrym skutkiem .
Czy ma to cos wspolnego z hodowla niech kazdy sobie odpowie sam :) . Pozdrawiam serdecznie.
bok98

WysłanyWysłany: Sro Maj 14, 2014 16:37
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Piotr29

Wysłany: Sro Maj 14, 2014 11:17
Temat postu :
Pozwolę sobie podłączyć się pod temat.

W tym roku jeszcze nie lecę, ale chciałbym sensownie przetrenować młodzież

Pytania:
- kiedy rozpoczynać trening młodego (tzn. ilu miesięczne młode mogę zaczynać trenować)?
- jak z odległościami? do tej pory mają za sobą odpowiednio 5, 10 i 17 km. Do jakiej odległości trenować, z jaką częstotliwością? Puszczam w zasadzie od 3 tygodni, co sobotę.
- czy młode różne wiekiem mogę traktować tak samo, licząc, że te starsze jako "mądrzejsze" pomogą wrócić tym młodszym?

Póki co nie wróciły mi 2 z 10 sztuk - i to niestety te, po których spodziewałem się, że będą z powrotem. Za chwilę też dojdą młode z kolejnego lęgu, zobaczę co będą w stanie pokazać.

Co do kwestii oblotów jeszcze - rano wypuszcza je żona, popołudniamiśąąąąąąąą ja - w każdym razie 2 razy dziennie s? wypuszczane i mniej lub bardziej chętnie kr?ż?.

Je?li w przyszłym roku zdecydowałbym się już na lotowanie - liczę, że zostan? mi co mocniejsze gołębie, które będ? już miały pierwsze próby za sob?. A co ma zgin?ć, niech ginie teraz.
Ja odpowiedziałem Piotrowi na wyżej zacytowany temat.
Kowal 0424 to inna sprawa,a ja nie czuję się na siłach tak mu pomóc,aby dobrze wypadł na lotach i był zadowolony z osi?gniętego wyniku. Być może Ty zrobisz to lepiej.
barkley

WysłanyWysłany: Sro Maj 14, 2014 17:59
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Ja powtorze to co kiedys juz pisalem kilka razy.

Sa rozne szkoly hodowli .

Jedna mowi iz mlode powinny leciec wszystko, a nawet troche wiecej , ze wzgledu na (jak to mowia niektorzy) naturalna selekcje . Tutaj minusem jest ta wlasnie selekcja , bo co ma wspolnego naturalana selkecja z zajechaniem mlodego ptaka ? Dlatego trzeba miec wiedze o posiadanych ptakach, czy sie nadaja na takie loty mlodych.

Nastepna szkola mowi , iz mlode powinny co najwyzej zrobic kilka treningow z bliskich odleglosci typu 10-30,40 lub 50 maks. a reszta to obloty wokol golebnika . Mlody ma miec sile na loty w czasie pozniejszym, a nie sie "wypalic" za mlodego. Chodzi tu glownie o to , zeby mlodego organizmu nie przemeczac, bo jak za mlodu nadwyrezy lub naderwie miesnie, to pozniej chcial czy nie chcial, daleko nie poleci .

Sa rowniez takie podejscia , zeby golabek zrobil kilka lotow w kabinie ale tez nie wszystko, czyli troche tego i troche tego . Przewaznie w lepsza pogode , niz w deszcz i wiatr.

Moim zdaniem, na sam poczatek mozna kilka lotow konkursowych zrobic, ale polowa stada. Najlepiej zobaczyc po treningach czy ktorej sie wyrozniaja i takie dac do kabiny .
Chodzi o to , zeby na samym poczatku nie starcic wszystkich mlodych i zeby cos zostalo na przyszly rok , bo sie okaze ze ktos lotuje, ale caly czas na mlode, bo nic mu po tych lotach nie zostaje :) .

Po kilku sezonach, sadze ze kazdy juz powinien wiedziec co zrobic zeby bylo lepiej , jak lotowac albo czy nie lotowac mlodych .
Szczepinei awedle zalecen, higiena w golebniku utrzymana , generalne sprzatnie golebnika dwa razy w roku , przed i po lotach .
Zywienie, to tez wazne i ja w tej kwesti nie bede sie wypowiadal, tutaj wierze iz koledzy doswidczeni lepiej sie wypowiedza. Pozdrawiam .
Piotr29

WysłanyWysłany: Sro Maj 14, 2014 19:32
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za konstruktywne wypowiedzi!
Początkowo przyznaję, że problemem było nawet wchodzenie gołębi do gołębnika po oblocie. W sensie takim, że siadały na dachu i zamiast wchodzić wylegiwały się w najlepsze. Co mi po gołębiu który wróci szybko, ale nie będzie wbity w zegar (pamiętam, że z tym samym problemem kiedyś zmagał się mój ojciec).
W każdym razie opanowałem to właśnie puszczaniem na głodnego - po końcu oblotu wołałem je z gołębnika wsypując im karmę. Nauczyły się, że po oblocie/treningu czeka jedzenie i teraz wchodzą praktycznie w ciągu minuty - dwóch.
Co do treningów - planowałem trenować do 70 km. Zastanawiam się jednak, czy jak piszecie - nie zajadę tych młodych.

Jesze pytanie co do kierunków lotu. Czy sądzicie, że zmiana kierunków ma sens? Warto trenować z południa, jeśli loty będą z zachodu?
Krótkie dystanse zdają się mieć sens z różnych kierunków - gołębie uczą się okolicy.
Zobacz poprzedni temat Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu

Skocz do: