Forum PZHGP
FAQ FAQ Szukaj Szukaj Użytkownicy Użytkownicy Profil Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Rejestracja Rejestracja Zaloguj Zaloguj
Obecny czas to Pon Lip 22, 2019 21:41 Zobacz posty bez odpowiedzi
Wentylacja
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat
Autor Wiadomość
addos

WysłanyWysłany: Nie Kwi 09, 2017 18:02
PostTemat postu : Wentylacja
Odpowiedz z cytatem

Witam, chciałbym zapytać Was o porady dotyczące wentylacji w moim gołębniku.
Za dwa tygodnie będę miał pierwsze gołębie i czas zamontować do końca siodełka oraz najważniejsze zrobić odpowiednią wentylację. Na zdj nr.1 na dole wyciąłem prostokącik i chciałem żeby powietrze ładnie przepływało dołem i wracało górą i wydostawało się przez kratki umieszczone po tej samej stronie co ten prostokącik. Mam dach dwuspadowy i nie jestem pewien czy powietrze nie będzie szło właśnie pod sam dach. Uważacie, że powinienem zrobić kominek na czubku ? Na zdj nr.4 mam dodatkową kratkę. Czy może ona zakłócić przepływ powietrza ? Nie zwracajcie uwagi na szpary, ponieważ i tak będą zalepione pianką. Pozdrawiam i proszę o udzielenie jakichś wskazówek.

http://www.fotosik.pl/zdjecie/ca10b8249b987a87

http://www.fotosik.pl/zdjecie/85c686ad00f0caed

http://www.fotosik.pl/zdjecie/9da8a38aaa04fe1e

http://www.fotosik.pl/zdjecie/a03cebd8a764f7bf
Zobacz profil autoraWyślij prywatną wiadomość Powrót do góry
zbigniew781

WysłanyWysłany: Nie Kwi 09, 2017 19:13
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Najlepsza wentylacja jest poprzez kominek w szczycie t.j. kalenicy. DL
PoRaPI

WysłanyWysłany: Nie Kwi 09, 2017 21:09
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Przy takim rozwiązaniu tylko i wyłącznie kominek w kalenicy
addos

WysłanyWysłany: Nie Kwi 09, 2017 21:58
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

W takim razie zaczynam się rozglądać za kominkami ;) Dziękuję za odpowiedzi.
Zwykły hodowca

WysłanyWysłany: Pon Kwi 10, 2017 5:51
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Jak dla mnie masz wlot powietrza na dole między ścianą a dachem pod szczytem dachu wylot w tej sytuacji wentylacja nie do ogarnięcia i jeszcze kominki mają być ja bym zasłonił szczelinę między dachem a ścianą ty masz tam siatkę i kominki jeżeli będzie to jedyny kierunek wyprowadzenia powietrza w innym przypadku jak będzie trochę wiało to albo ptaki się przyzwyczaja do przeciągu albo trzeba będzie pomyśleć nad innym rozwiązaniem jak palisz to zobacz jak dym reaguje w środku stara metoda
zbigniew781

WysłanyWysłany: Pon Kwi 10, 2017 7:29
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Zwykły hodowca ma tutaj zupełną rację, wszelkie otwory trza pozasłaniać cały ciąg ma być poprzez kominek, cała wentylacja musi być pod kątrolą
destlottens

WysłanyWysłany: Pon Kwi 10, 2017 13:44
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Dokładnie - tylko kominek w kalenicy tutaj się sprawdzi i nie ma innej opcji. A jakie będziesz miał gołębie?

WysłanyWysłany: Pon Kwi 10, 2017 17:38
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Będę miał pocztowe, przed lotami młodych zapisuję się do oddziału. Młode mam już zamówione u paru hodowców. Zegar też kupiłem (drewniaka). Na razie chcę tylko nabrać doświadczenia mam dopiero 18 lat, jak skończę szkołę zacznę myśleć o rozbudowaniu gołębnika bo narazie będę leciał gniazdówką. Pozdrawiam
syrtyr

WysłanyWysłany: Pon Kwi 10, 2017 18:31
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

moim zdaniem zasłonić otwór między ścianą a dachem a otwór w szczycie zmniejszyć o połowę i tak zostawić. Na dole przy wlocie zrobić zasuwę w razie gdyby mocno zawiewało jest możliwość przysłonięcia. zrobić wentylację to jedna sprawa, umiejętne jej używanie to druga sprawa.
addos

WysłanyWysłany: Pon Kwi 10, 2017 18:53
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

A gdybym zamontował ten kominek to muszę zasłonić całkowicie ten otwór w szczycie ?
mario1111

WysłanyWysłany: Pon Kwi 10, 2017 20:19
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Ja Ci kolego jeszcze coś powiem, a mianowicie: nigdy nie ubija się desek poziomo jeżeli nie są no "feder, zakładkę, czy pióro".
Pianka Ci się utleni w ciągu 3-4 miesięcy pod wpływem UV, deski pracują, a szpary na jesieni na pewno powrócą.
O krokwiach i szkielecie tego gołębnika wolę nie pisać, ale jeżeli już wykorzystujesz deski z oflisami - należało by usunąć z nich korę(za 3 lata korniki zrobią z tego pył).
Jeżeli chodzi o wentylacje - pod okapem należy zasłonić otwory - w szczycie możesz zostawić pod warunkiem że zamontujesz drugi sufit minimum 50 cm w około ścian - wtedy żadne kominki nie będą potrzebne!

Wszystkiego najlepszego na nowej "drodze Życia" DL.
addos

WysłanyWysłany: Pon Kwi 10, 2017 20:33
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

mario1111 napisał:
Ja Ci kolego jeszcze coś powiem, a mianowicie: nigdy nie ubija się desek poziomo jeżeli nie są no "feder, zakładkę, czy pióro".
Pianka Ci się utleni w ciągu 3-4 miesięcy pod wpływem UV, deski pracują, a szpary na jesieni na pewno powrócą.
O krokwiach i szkielecie tego gołębnika wolę nie pisać, ale jeżeli już wykorzystujesz deski z oflisami - należało by usunąć z nich korę(za 3 lata korniki zrobią z tego pył).
Jeżeli chodzi o wentylacje - pod okapem należy zasłonić otwory - w szczycie możesz zostawić pod warunkiem że zamontujesz drugi sufit minimum 50 cm w około ścian - wtedy żadne kominki nie będą potrzebne!

Wszystkiego najlepszego na nowej "drodze Życia" DL.

Jak na mnie to uważam że ten gołębnik mi dobrze wyszedł dodam, że robiłem go sam, a deski to odpady które dostałem od wujka. Pozdrawiam
mario1111

WysłanyWysłany: Pon Kwi 10, 2017 20:39
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Kolego ja tylko napisałem co zobaczyłem na zdjęciach, a moje uwagi możesz po prostu "olać" z czasem się przekonasz w jedną lub w drugą stronę.
Również Pozdrawiam!
addos

WysłanyWysłany: Pon Kwi 10, 2017 20:44
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Dzięki w takim razie za rady postaram się z nich skorzystać przy budowie drugiego gołębnika.
addos

WysłanyWysłany: Wto Kwi 18, 2017 19:48
PostTemat postu : 
Odpowiedz z cytatem

Gołębnik uszczelniłem jest tylko wlot powietrza na dole i wylot kominkiem wentylacyjnym który zamontowałem, lecz nie daje to dobrych rezultatów jak podłożę dym pół metra od kominka to zaciąga jak niżej to już nie za bardzo i rozchodzi się po gołębniku. Jak podłożę dym pod ten wlot na dole to zamiast go wpychać bardziej do gołębnika to go wyciąga na zewnątrz. Zostawiłem szpary w podłodze to może być przyczyną tu jest link do tej podłogi: http://www.pzhgp.pl/forum/viewtopic.php?p=163946&highlight=#163946
Napiszcie proszę co sądzicie bo ja już nie mam pomysłów. Pozdrawiam
Zobacz poprzedni temat Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu

Skocz do: